Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Kompromis w mikołowskim Yazaki. Sukces pierwszego etapu mediacji

 • Dodano: 2017-09-11 08:30, aktualizacja: 2017-10-02 21:44

W ubiegły piątek, zarząd Yazaki Automotive Products Poland doszedł do porozumienia z przedstawicielami zakładowej Solidarności. To jednak nie koniec rozmów o postulatach pracowników. Kolejną mediację zaplanowano na 26 września.

Jak informowaliśmy w połowie wakacji, od 21 lipca trwał spór zbiorowy w mikołowskim Yazaki Automotive Products Poland przez niemożność uzyskania kompromisu między pracownikami i pracodawcą w kwestii podwyżek. Negocjacje płacowe trwają od grudnia zeszłego roku.

Zakładowa Solidarność w swoich postulatach domaga się zwiększenia płac dla wszystkich pracowników o 500 zł brutto miesięcznie, zwiększenia dodatków stażowych (dla osób, które przepracowały w firmie minimum 2 lata podwyższenie płacy zasadniczej do poziomu 120 proc. płacy minimalnej), wprowadzenia rocznej premii frekwencyjnej, zwiększenia premii świątecznej z 800 zł netto do 1500 zł netto, wydłużenia przerw w pracy do 20 minut (większych niż długość zakładana przez kodeks pracy) i wprowadzenia dwóch dodatkowych dni wolnych (Wigilia i Sylwester).

Zarząd spółki nie zgodził się jednak na żądaną przez związkowców kwotę podwyżek ze względu „na dobro całej firmy, czyli przede wszystkim bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników, utrzymanie wszystkich zleceń i plany rozwoju firmy, a także trudną i niestabilną sytuację na rynku", jak czytamy w komunikacie prasowym firmy.

YAZAKI patrzy pozytywnie w przyszłość i chce nadal wspierać rozwój Mikołowa, Śląska i Polski gwarantując bezpieczeństwo zatrudnienia oraz zapewniając nowe miejsca pracy – deklaruje Ferdi Aksoy – Manager, Eastern Europe Operational Head (General Manager Poland, Russia, Slovakia, Ukraine).

Według Yazaki, propozycja związków zawodowych musi być przeanalizowana zgodnie z mądrym i strategicznym dysponowaniem pieniędzmi, tak by nie zagrozić działalności firmy, nie zakłócić produkcji i doprowadzić tym samym do zwolnień pracowników, co jest możliwe przy zbyt wysokich podwyżkach w stosunku do przychodów firmy.

Mediacja pozwoliła stronom na prezentację stanowisk, a zarząd miał możliwość przedstawienia analiz finansow przedsiębiorstwa. Zaplanowane na koniec września kolejne spotkanie mediacyjne zostanie poświęcone analizom przygotowanych przez zarząd firmy na prośbę związkowców dokumentów i zestawień, które dotyczą m.in. wyników finansowych firmy za ostatni kwartał, struktury i kosztów zatrudnienia.

Mediacje przebiegły w dobrej atmosferze, wzajemnej otwartości, dyskutowaliśmy konstruktywnie. Cenna też była dla nas obecność doświadczonego mediatora wskazanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W YAZAKI stawiamy na otwartość i uczciwość działania, odważnie mierzymy się z wyzwaniami, optymistycznie patrzymy w przyszłość, dlatego dążyć będziemy wspólnie do pozytywnego zakończenie mediacji – przekazuje Marta Turczyk, Human Resources Manager.

Mikołowski YAZAKI AUTOMOTIVE PRODUCTS POLAND Sp. z o.o. jest jednym z 22 oddziałów firmy i zatrudnia 2 tysiące osób (3/4 pracowników stanowią kobiety).  Zakład zajmuje się produkcją podzespołów do samochodów m.in. Fiata i Maserati.

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • M.M

  Ludzie w innych firmach zarabiaja po 3000-3300brutto kto w yazaki na lini ma taka stawkę ? NIKT ! Haha

 • ....

  Zapraszam na strefe w Gliwicach. Tam pracownicy maja takie stawki jakich sie domagaja zwiazki od Yazaki. Tylko tam jest konkurencja i firmy bija sie o pracownika a w Yazaki jest ten problem ze nie ma żadnych firm konkurencyjnych w pobliżu. Nie mówiadz juz o zlym zarządzaniu firma i szerzącym sie mobbingu ze strony kazdego.

 • riko

  domaga się .....zwiększenia dodatków stażowych (dla osób, które przepracowały w firmie minimum 2 lata podwyższenie płacy zasadniczej do poziomu 120 proc. płacy minimalnej), wprowadzenia rocznej premii frekwencyjnej, zwiększenia premii świątecznej z 800 zł netto do 1500 zł netto ??????? Kto taką premię świąteczną dostaje??????? Dodatek stażowy po 2 latach???? to chyba jakieś żarty są....

 • Pracownik yazaki

  I tak z tych rozmów nic nie wyniknie.. Jeśli coś to dadzą po stówce i tak od stycznia będziemy na zero i dalej najniższe zarobki! Nawet w biedronka płacą więcej! A tu tylko normy się liczą a pracownik nie! Byle wiązki schodziły! Wstyd! Pozdrawiam

 • Biedronka

  Życzę powodzenia w Biedronce bo ja mam zamiar stamtąd uciekać...8 miesięcy i wystarczy. Jutro jadę na rozmowę do Yazaki

 • :-)

  To się zwolnij i idź do Biedronki. Droga wolna!

 • ---)

  Nie broń złodziejskich kapitalistów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.