Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Jest konkurs na hejnał Mikołowa!

  • Dodano: 2017-09-19 10:00, aktualizacja: 2017-10-02 21:25

Zgodnie z obietnicą mikołowski ratusz rozpisał konkurs na muzyczny symbol miasta. Zgłoszenia trwają do 30 listopada, a zwycięską melodię poznamy na początku marca 2018 roku.

Pomysł stworzenia hejnału Mikołowa powrócił podczas majowej Rady Miejskiej. Burmistrz Stanisław Piechula zapowiedział wówczas organizację otwartego konkursu w tej sprawie. Wzorem dla Mikołowa zostało Orzesze, którego miejskie symbole powiększyły się w styczniu właśnie o hejnał. Przeprowadzony z sukcesem konkurs, którego zwycięzcą został sołtys Zawady, Bartłomiej Marek skłonił mikołowskie władze do skorzystania z doświadczenia kolegów.

Tym samym, Mikołów stanie się dwudziestym miastem w województwie śląskim, który posiada własny motyw muzyczny. Melodia będzie emitowana z balkonu miejskiego ratusza.

Zgodnie z regulaminem, konkurs ma charakter otwarty (twórca nie musi pochodzić z Mikołowa) i został skierowany do muzyków, kompozytorów, instrumentalistów oraz uczniów szkół muzycznych i studentów wyższych uczelni muzycznych. Warunkiem uczestnictwa jest pełnoletność.

Zgłoszona kompozycja ma nawiązywać do tradycji i kultury Mikołowa, musi być kompozycją własną, wcześniej niepublikowaną i zamykać się w wymiarze czasowym od 30 do 60 sekund. Wymagane jest przekazanie dzieła w formie zapisu nutowego z oznaczeniem metrum, tonacji, tempa i sposobu interpretacji, a także opracowanie hejnału na trąbkę solo. Twórca może przedstawić kilka propozycji muzycznych, dopuszczalne jest również współtworzenie jednej melodii przez kilku autorów. Pomysły można wysłać pocztą na adres Urzędu Miasta Mikołowa, Rynek 16, 43-190 Mikołów lub przekazać osobiście w Kancelarii Urzędu Miejskiego w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada tego roku do godziny 15:30.

Kompozycje zakwalifikowane do konkursu będą oceniane przez specjalną komisję, w skład której wejdą – oprócz Stanisława Piechuli – przewodniczący Rady Miejskiej, Michał Rupik i osoby powołane przez burmistrza odrębnym zarządzeniem.

Rozstrzygnięcie konkursu zostało zaplanowane 28 lutego 2018 roku. Melodia wybrana przez komisję zostanie zaprezentowana Radzie Miejskiej jako propozycja do ustanowienia hejnału Mikołowa. Jeśli radni skłonią się ku wyborowi dokonanemu przez komisję konkursową poprzez właściwą uchwałę, autor kompozycji zostanie zwycięzcą konkursu i otrzyma nagrodę rzeczową. Szczegółowe informacje są zawarte w regulaminie dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Mikołowie.

Na wspomnianej sesji Rady Miejskiej przypomniano sytuację z 2002 roku, kiedy obecny burmistrz Piechula był radnym miejskim. Narodził się wtedy pomysł, by w południe na balkonie miejskiego ratusza pojawiała się kobieta w stroju ludowym i śpiewała „W Mikołowie na jarmarku kupili my koza, co wrzeszczała i beczała a mleka nie dała”. Choć inicjatywa burmistrza może wydawać się dziwaczna to ma historyczne uzasadnienie – pierwsza zwrotka ludowej przyśpiewki nawiązuje wprost do czasów, kiedy Mikołów był sławny z kozich targów.

Melodia zostanie wyłoniona drogą konkursową. „Koza” jest jednak znanym i charakterystycznym motywem muzycznym dla Mikołowa, więc jeśli ktoś dostosuje ludową przyśpiewkę do wymogów, jakie stawia hejnał, a komisja zdecyduje o wygranej właśnie takiej propozycji to czemu nie? – przekonuje Stanisław Piechula.

Burmistrz obiecuje także, że pierwszy raz hejnał odtrąbi z balkonu Urzędu Miejskiego samodzielnie.

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.