Wiadomości z Mikołowa

Grupa SPEED w śląskiej policji. Zajmie się piratami drogowymi

  • Dodano: 2019-07-24 10:45

Komenda Główna Policji zdecydowała, że w każdej komendzie wojewódzkiej stworzona zostanie grupa SPEED, na wzór tej jaka działa w komendzie stołecznej. Od środy będzie taka działać m.in. w śląskiej drogówce, a policjanci w superszybkich radiowozach będą ścigać piratów drogowych.

Śląscy policjanci w superszybkich radiowozach

Grupa SPEED zajmie się ujawnianiem wykroczeń, która najbardziej wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, takich jak: nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa czy nieprawidłowe zachowania w okolicach przejść dla pieszych. Policjanci z tej grupy do dyspozycji mają m.in. najnowsze BMW z serii 3 Gran Turismo. Dwa takie nieoznakowane radiowozy będą pilnowały bezpieczeństwa na autostradzie A4. Do policji trafią także oznakowane radiowozy BMW.

- Ci policjanci przy użyciu wideorejestratorów wykroczeń, przy użyciu motocykli – również z wideorejestratorami wykroczeń – przy użyciu laserowych mierników prędkości z wizualizacją obrazu, będą się skupiać na tych, którzy wierzą, że to jest zabawa w kotka i myszkę z policjantem. Tu idzie walka o życie, a my z tym sprzętem i tymi ludźmi przekonamy piratów drogowych, że to nie jest zabawa – tłumaczył podinsp. Rafał Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Dzięki działaniom grupy SPEED odebrano już 2,4 tys. praw jazdy

Pierwsza grupa SPEED powstała w stołecznym wydziale ruchu drogowego w listopadzie 2018 roku, by ograniczyć agresywne zachowania kierowców. Obok funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego działają w niej także policjanci z wydziału kryminalnego i wydziału do walki z cyberprzestępczością. Są także przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania narkotyków.

- Taktyką pracy zespołu SPEED jest ciągła zmiana taktyki pracy. Nie można powiedzieć, że policjanci pracują w tym, czy innym miejscu. Oni po prostu są wszędzie, są tam gdzie są potrzebni – podkreślił mł. insp. Piotr Jakubczak z Komendy Stołecznej Policji.

Od początku jej funkcjonowania policjanci stołecznego zespołu SPEED ujawnili ponad 12 tys. wykroczeń, z czego ponad 11 tys. dotyczyło przekroczeń prędkości. Dzięki tym działaniom odebrano 2,4 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jorguś

    Tak sobie myślę: jakie to prawo jest zawiłe a propaganda sukcesu potrzebna naszej policji... Jak to możliwe że w państwie prawa nieoznakowany i nie jadący na sygnale (a więc nie uprzywilejowany) radiowóz może prowadzić pościg za zbyt szybko jadącym pojazdem w celu wypisania mandatu kierowcy? Czy przepisy nie obowiązują już naszych policjantów a ludzkie życie nic nie znaczy wobec taniej propagandy? Załóżmy że przepisowo jadący radiowóz wyprzedza nagle inny pojazd jadący z szybkością powiedzmy 100% większą. Zanim policjanci się zorientują co się stało, zanim rozpędzą swój samochód do szybkości z jaką zostali wyprzedzeniem to ścigane auto jest już daleko z przodu. Wniosek--aby go dogonić i pozostać niezauważonym (aby,,pirat" nie wyhamował) policjanci muszą jechać o wiele szybciej. Wszystko to na drodze póblicznej, między innymi samochodami, bez sygnałów ostrzegawczych i nieuprzywilejowanymi samochodem... Kto na takie coś pozwala i godzi się na śmierć postronnych osób? Przecież przy obecnym wszechobecnym monitoringu nie jest problemem zidentyfikowanie sprawcy wykroczenia i wysłanie mu mandatu do domu...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również