Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Częściowe porozumienie w Yazaki

  • Dodano: 2017-11-07 14:00, aktualizacja: 2017-11-07 15:56

30 października zakończył się czwarty etap mediacji pomiędzy Zarządem YAZAKI AUTOMOTIVE PRODUCTS POLAND, a Zakładowymi Związkami Zawodowymi. Strony doszły do kolejnych porozumień.

Głównym tematem kolejnego spotkania były nowe propozycje podwyżek przygotowanych przez Związkowców i nowej propozycji Pracodawcy. W trakcie rozmów strony porozumiały się w dwóch aspektach. Po pierwsze zgodziły się, aby wysokość podwyżki była uzależniona od stażu pracy. Zgodnie z propozycją Zarządu, pracownicy mieliby być podzieleni na osiem grup, w zależności od długości przepracowanych lat w zakładzie. Pracodawca wskazał dokładnie wzrost wynagrodzenia zasadniczego i dodatku stażowego w swojej propozycji. Pracownicy mają otrzymać od 100 do 250 złotych wynagrodzenia zasadniczego i od 50 do 150 złotych dodatku stażowego, w zależności od długości zatrudnienia. Jeżeli zakładowa Solidarność zaakceptuje te warunki, to premie będą naliczane od 1 października 2017 roku.

Strony zgodziły się także na ostateczną likwidację nieefektywnej premii targetowej. Dzięki temu premia produkcyjna obejmie nie tylko pracowników produkcji, ale również działy, które ją wspierają.

Rozmowy toczyły się w dobrej atmosferze, a obie strony wykazały dużo dobrej woli. Oferta, którą przedstawił Zarząd Yazaki jest dopasowana do możliwości finansowych firmy. Warto jednak zaznaczyć, że jej wprowadzenie będzie wymagało sporych oszczędności. Pracodawcy bardzo zależy jednak na szybkim zakończeniu mediacji, dlatego zdecydował się na takie propozycje – mówi Marta Turczyk, Human Resources Manager Yazaki.

Przypomnijmy, że spór zbiorowy w Yazaki trwa od lipca bieżącego roku, a pierwsze spotkanie mediacyjne w obecności zewnętrznego mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się we wrześniu. NSZZ „Solidarność” Yazaki przeprowadziła w październiku referendum wśród pracowników zakładu, pytając czy są za przeprowadzeniem strajku. Z 2218 uprawnionych do głosowania, swoje głosy oddało 65,77 proc. załogi. 76,75 proc. głosujących opowiedziało się „za”, jeżeli strony nie dojdą do porozumienia.

Kolejne spotkanie mediacyjne odbędzie się 13 listopada. Wtedy Związki mają poinformować Zarząd, czy akceptują zaproponowaną wysokość podwyżek.

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.