Wiadomości z Mikołowa

“Chleb i sól" 27 stycznia w kinach. Spotkanie z twórcami w katowickim Światowidzie

  • Dodano: 2023-01-24 16:00

25 stycznia w katowickim kinie Światowid odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu “Chleb i sól”, zdobywcy Nagrody Specjalnej Orizzonti na MFF w Wenecji w 2022 roku. W głównych bohaterów wcielili się Tymoteusz i Jacek Biesowie.

Dzieło Damiana Kocura przedstawia historię Tymoteusza, pianisty i studenta Warszawskiej Akademii Muzycznej, który wraca do rodzinnego miasteczka w trakcie przerwy międzysemestralnej. W mieście pozostali koledzy Tymka, ale także jego młodszy brat Jacek, który mimo wielkiego talentu nie dostał się na Akademię Muzyczną i spędza czas z kolegami.

Luźną inspiracją do stworzenia filmu była prawdziwa historia, która kilka lat temu miała miejsce w Ełku. To również odniesienie do dokonań i myśli Rene Girarda, francuskiego antropologa i filozofa, który badał koncepcję przemocy jako regulatora napięć społecznych i stworzył model kozła ofiarnego.

To film nie tyle o braku tolerancji, ile o przemocy jako takiej, ponieważ ona pojawia się w różnych scenach i kontekstach. Za każdym razem jest to przemoc skierowana wobec tych, którzy są potencjalnie słabsi od nas, np. dzieci lub osób, które nie są zasymilowane z resztą społeczeństwa, stanowią mniejszość. Pracownicy baru są mieszkańcami naszego kraju, po swojemu próbują się tutaj odnaleźć – wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Damian Kocur.

“Chleb i sól” w kinach już od 27 stycznia. Spotkanie z twórcami w Światowidzie

Film uznany przez środowisko filmowe i wielu krytyków za jeden z najlepszych debiutów fabularnych ubiegłego roku wreszcie będzie można obejrzeć na ekranach kin w całej Polsce. Zanim zobaczą go wszyscy, twórcy ruszyli w trasę po kraju z pokazami przedpremierowymi - w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Lublinie.

Ostatnie z nich odbędzie się już jutro, 25 stycznia o godz. 19.00 w katowickim kinie Światowid.

Po pokazie widzowie zyskają okazję do porozmawiania z twórcami - reżyserem, Damianem Kocurem oraz Tymoteuszem Biesem i Jackiem Biesem, które poprowadzi Adrian Chorębała.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również