Wiadomości z Mikołowa

Apel do mieszkańców Mikołowa w sprawie prowadzenia segregacji odpadów

  • Dodano: 2020-07-01 09:00

Urząd Miasta Mikołów zwraca się do mieszkańców z apelem o segregowanie odpadów komunalnych oraz racjonalne nimi gospodarowanie.

Od tego, w jaki sposób rozdzielimy odpady już w domu, zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Prawidłowa segregacja oznacza redukcję ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na niższe koszty ponoszone przez gminę (czyli nas wszystkich) i daje lepszy wskaźnik poziomu recyklingu odpadów. Poziom ten został ustalony dla samorządów przez Ministra Środowiska – z każdym rokiem jest coraz wyższy i coraz trudniej będzie go nam wszystkim osiągnąć. Jeśli mieszkańcy nie wywiążą się z tego obowiązku, gmina będzie musiała zapłacić kary administracyjne nałożone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Środki te mogłyby być spożytkowane z korzyścią dla mieszkańców, np. na doposażenie przedszkoli i szkół, poprawę bezpieczeństwa na drogach bądź inne trwałe inwestycje.

Niestety w dalszym ciągu nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy.

Zgodnie z przepisami prawa przedsiębiorca odbierający odpady tj. firma REMONDIS Górny Śląsk Sp. z o. o. z Rudy Śląskiej ma obowiązek zgłaszać do gminy każdy przypadek braku prowadzenia segregacji odpadów. Dokumentacja zdjęciowa przekazywana przez firmę oraz prowadzone kontrole potwierdzają zupełny brak stosowania przez niektórych mieszkańców właściwej segregacji. Zaskakujące są sytuacje, kiedy z danej nieruchomości odbierane są odpady segregowane, a w pojemnikach na odpady zmieszane nadal umieszczane są kartony albo butelki plastikowe. Powyższe przykłady są nie do zaakceptowania.

Dlatego magistrat zwraca się do wszystkich mieszkańców – dbajmy o przestrzeganie zasad poprawnej segregacji odpadów. W tym celu została uruchomiona specjalna aplikacja EcoHarmonogram oraz opracowana nowa strona internetowa poświęcona odpadom komunalnym www.mikolow.eu/odpady. W najbliższym czasie do mieszkańców dostarczone zostaną ulotki informujące jakie odpady wrzucać do danego worka lub pojemnika.

Przypominamy, że brak prawidłowej segregacji będzie skutkował naliczeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie jest to kwota 46,00 zł/osoby.

W tym miejscu podziękowania należą się wszystkim tym, którzy prowadzą wzorową selekcję odpadów przyczyniając się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Należy pamiętać, że stosując się do zasad segregacji odpadów wnosimy swój wkład w poprawę jakości powietrza, gleby i wody. Ograniczamy również liczbę odpadów w swoim otoczeniu.

Urząd Miasta mieszkańcom wdrożenie dobrych praktyk w tym zakresie:

  • zmniejszajmy objętość odpadów poprzez zgniatanie butelek i puszek po napojach, kartonów po
  • sokach lub mleku, a także poprzez składanie opakowań papierowych i kartonów przed ich wyrzuceniem;
  • nie pozostawiajmy odpadów obok pojemników;
  • dokonujmy świadomych i rozsądnych decyzji zakupowych, aby nie wytwarzać więcej odpadów, niż jest to konieczne;
  • nie zaśmiecajmy lasów, przydrożnych rowów, łąk, gdzie tworzą się dzikie wysypiska odpadów;
  • nie bądźmy obojętni – zwróćmy uwagę sąsiadowi.

Komentarze (25)    dodaj »

  • mieszkanka

    Ok. A co z bioodpadami ? Można używać worków kompostowalnych z mąki kukurydzianej lub ziemniaczanej ? One się rozkładają tak jak ich zawartość . Czy Remondis odbierze mi takie śmieci ? Jak nie to czy Miasto lub Remondis myją pojemniki po każdym opróznieniu. Boję się mysleć co zastanę po miesiącu w tym koszu :-((( Ilość wody jaką zużyję na umycie takiego kosza to koszmar!!!!

  • Bocian

    Super, ze firma odbiera tylko 2 worki bio które mam zapelnione już po pierwszym tygodniu. I rewelacja ze mam 200 kg na wysypisku, co z reszta?

  • Mikołowianin

    Od zawsze segreguję najlepiej jak tylko się da. Ale chyba przestanę, bo nic z tego nie mam, prócz podwyżek. Nikomu tego faktu nie zgłoszę. Będę płacił jak za segregowane. Skoro Remondis prowadzi skrupulatnie dokumentację papierowo-fotograficzną, to szybko mnie wyłapią, ha ha. A na koniec, jak pojemnik będzie pełny, to mieszadłem do farby, zmiksuje to wszystko i niech się pani z urzędu od śmieci martwi. Bo one mnie zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą i dokumentowane. [...]i muchy, bydzie wiosna. Bo ja mam 5 lat i kręcone blond włoski.

  • jorguś

    Do wszystkich minusujących moją wcześniejszą wypowiedź miłośników ekologii. Jedynym co,, produkujemy" w naszych mieszkaniach jest to co spuszczamy do kanalizacji, a i to zostaje sprzedane rolnikom jako nawóz na pola (dowód- smród niosący się kilometrami nad polami nawożonymi tym czymś). Pozostałe rzeczy to surowce wtórne, w większości opakowania wpychane nam przez handlowców i producentów. W Polsce nikt już nie skupuje tych rzeczy do recyklingu, wprost przeciwnie - do naszego kraju śmieci są sprowadzane. Firmy mające zajmować się segregacją śmieci i ich dalszym przekazywaniem do recyklingu bogacą siebie i swoich zleceniodawców zmuszając nas do segregacji a potem znikają a zwały śmieci w jakiś dziwny sposób ulegają samozapłonowi. Jesteśmy OSZUKIWANI i OKRADANI przez włodarzy miast i same firmy śmieciowe. Nasze domy i mieszkania zamieniono w cuchnące sortownie śmieci nad którymi latem krążą roznoszące zarazki muchy i w których żyją myszy i szczury. Jakby tego było mało musimy jeszcze coraz więcej płacić za wywóz tego wszystkiego... Jak długo jeszcze będziemy biernie się godzić na to wszystko? Co to co nam funduje miasto i Remondis ma wspólnego z ekologią? Kiedy wreszcie pojawią się w Mikołowie automaty do odbioru plastikowych i szklanych butelek, punkty skupu makulatury itd? Jak długo zamiast sami zarabiać na sprzedaży surowców wtórnych będziemy łupieni coraz wyższymi stawkami za ich wywóz i zmuszani do ich segregacji?...

  • Niezadowolony

    A mnie śmieszą ilości odpadów np remontowych które samemu można wywieść do zakładu utylizacji w Mikołowie . Nawet mały remont jak się zrobi to nie ma szans żeby miasto przyjęło np caly gruz bo na lokal mieszkalny na rok czasu przysługuje 200 kg. To jest śmieszne. W innych miastach jest to np 2 big bagi na rok a u nas 200 kg

  • Jorguś

    Tylko skończony głupek wierzy ekologom i segreguje śmieci. Segregacja należy do zadań firmy która odbiera śmieci a nie do nas. Niedorzecznością jest zmuszanie ludzi do marnotrastwa miejsca w mieszkaniu i na podwórkach na ileś tam pojemników na śmieci oraz do ich gromadzenia i segregowania zwłaszcza latem i narażanie nas na epidemię, smród, towarzystwo much i szczurów (na podwórku) oraz do płacenia za wywóz posegregowanych surowców wtórnych przez odbiorcę śmieci i dalszą ich odsprzedaż w celu recyklingu. Mogę segregować takie rzeczy które będę mógł sprzedać w punkcie skupu lub otrzymać zwrot wcześniej zapłaconej kaucji i to pod warunkiem że zmniejszą mi opłatę za wywóz odpadów. Niech więc burmistrz i starosta sami sobie segregują skoro podpisali niekorzystną umowę z Remondisem nie mającym sortowni śmieci i nie potrafią zorganizować w mieście punktów odbioru surowców wtórnych...

  • Helena

    A ja uważam tak że cenę która płacimy już tak bardzo wysoka powinna sama sobie firma sortować. Od 16 lat segreguje śmieci nawet myjemy pojemniki po śmietanie itd. od dzisiaj koniec z tym ze względu na cenę mam was już w [...]ie niemieckie świnie.

  • Mieszkanka domku

    Ja segreguje wszystko dokładnie plastik połączony z papierem rozrywał i rozdzielam itp. dokładnie segreguje wszystko co bio i tu ZONK ostatnio zamiast odebrać całe BIO 4 worki (jest lato trawa rośnie) firma odebrała 2 a 2 dalej leżą przed domem i gniją czekając na wywóz a więc teraz muszę część bio wywalać do mieszanych a trawy nie kosić bo nie zostanie wywieziona

  • Mieszkaniec.

    W posesjach prywatnych śmieci segreguje się lepiej, bo odpady nie są bezimienne jak to jest na osiedlowych śmietnikach. Szkoda ,że opłaty są podwyższone dla wszystkich. Faktem jest, że odbieranie śmieci segregowanych na prywatnych posesjach raz w miesiącu jest nieporozumieniem, ale podejrzewam ,że za częstsze odbieranie tych odpadów pewnie władze miasta nie chcą po prostu zapłacić REMONDISOWI i tu jest problem. Na niektórych osiedlach segregacja jest odbierana 2 razy w tygodniu a i tak kartony leżą obok pojemnika, bo ciężko jest przecież pociąć, lub poskładać kartony i wrzucić do pojemnika. Jeszcze dużo wody upłynie zanim Mikołowianie zaczną porządnie segregować odpady. Miastu sugeruję skuteczniejszą edukację rodzaju odpadów ( zużyty wkład ze znicza nie jest plastikiem, karton po soku, czy mleku to tworzywo sztuczne, znicze trzeba rozebrać z dodatków plastikowych zanim wrzucimy je do szkła itd). Proszę wszystkich o rzetelne segregowanie a będzie lepiej. Mikołowianin.

  • Jo

    Kożdy wjy jak je jedni sortujom jak my z babom a jak fto je ńy teges to i bajtle ciepiom na droga papjorki i flaszki przi łojcach

  • jorguś

    Ciymny chopie wszystko jest gites. Bajtle uświadomione ciepiom pety, flachy i papiorki na żol bo walczą z bezrobociem. Ludziska robionce w ZUKu tyż muszom mieć robota bo inaczej ich zwolniom z urzyndniki miejskie podzielom się kasom z naszych podatkōw...

  • Max

    Do dzisiaj nie można oddać butelek w sklepie.Papiernie zlikwidowane .A tak w ogóle to kto wytwarza te opakowania ??Producenci powinni to zapłacić..My nie jesteśmy od segregowania.

  • Grzeg

    Nie będę segregować wszystkich śmieci przez cały miesiąc bo najzwyczajniej nie mam na to miejsca w domu. Raz w miesiącu wywóz śmieci segregowanych gdzie plastik jest WSZEDZIE to jakiś absurd.

  • Grzeg

    Nie będę segregować wszystkich śmieci przez cały miesiąc bo najzwyczajniej nie mam na to miejsca w domu. Raz w miesiącu wywóz śmieci segregowanych gdzie plastik jest WSZEDZIE to jakiś absurd.

  • Asz

    A może by tak firma Remondis odmierzała odpady segregowane 2 razy w miesiącu jak to ma miejsce w Katowicach i wielu innych miastach? Jesteśmy zawaleni plastikiem na każdym kroku, obieranie odpadów segregowanych raz w miesiącu to jakaś kpina, śmieci śmierdzą, nie ma miejsca na to żeby to skladowac w domu! Nie mam zamiaru być magazynem śmieci firmy Remondis, niech miasto coś z tym zrobi!

  • As

    Mikołów to najgorszy bajzel jaki znam, niestety muszę w nim mieszkać.

  • Speaker

    Mało widziałeś.

  • Mieszkanka

    Ja proponuję zrobić śmietniki zamykane bo co z tego że mieszkańcy segregują śmieci jak w nocy taki śmietnik jest ,,przekopany " przez osoby które zbierają puszki czy inne rzeczy i część śmieci z tych kubłów jest porozrzucanych po całej wiacie.

  • Kaborkowy@wp.pl

    Proszę o wyjaśnienie dlaczego firma zabiera tylko 2 worki biomasy co w okresie wiosenno-letnim jest zdecydowanie niewystarczające. W gminach sąsiednich, Katowice, ruda Sl@ąska zabierają całą wystawioną biomasę. Pozdrawiam. Kazimierz Borkowy

  • JoAnn

    A ja mieszkam w bloku,obok osiedla domków jednorodzinnych. I co ląduje na śmietniku przeznaczonym dla mieszkańców bloku? Np. worki wypełnione gałęziami, trawą itp. Wiadomo,że ludzie z bloku takich śmieci nie wyprodukują.Śmietnik stoi otworem przed każdym,więc praktycznie każdy może z niego korzystać,co już niejednokrotnie widzieliśmy,jak obcy ludzie ( nie mieszkańcy bloku) wrzucają tam śmieci gdzie popadnie. I gdzie tu logika? A kogo ukarzą i dźwigną opłatę ? Mieszkańców bloku.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również