Wiadomości z Mikołowa

Alert RCB: Zła jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego

  • Dodano: 2023-12-01 09:45

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed złą jakością powietrza w piątek w na obszarze woj. śląskiego. Ze względu na smog w wysłanych do mieszkańców SMS-ach zalecane jest zrezygnowanie z aktywności na zewnątrz. 

Zła jakość powietrza na obszarze woj. śląskiego

W związku prognozowaną złą jakością powietrza w Zabrzu, Bytomiu, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach, Rybniku, Żorach, Jastrzębiu-Zdroju oraz w powiatach rybnickim i mikołowskim do mieszkańców wysłano Alert RCB o treści:

„UWAGA! Dnia 01.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje tam zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m.

Jak może wpływać smog na nasze zdrowie?

Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Niestety to mieszkańcy dorzucają swoje trzy grosze do pogarszającej się sytuacji ze smogiem w miastach. Zaleca się niepalenie ognisk, a także rezygnację z palenia w piecach i kominkach, gdy nie stanowią one jedynego źródła ciepła.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również