Wiadomości z Mikołowa

31-latka z Grodziska Mazowieckiego sprzedawała fałszywe "prawko"

  • Dodano: 2022-01-21 09:00

Aktem oskarżenia zakończyła się sprawa mikołowskich śledczych zwalczających przestępczość gospodarczą. Policjanci od sierpnia 2020 roku zbierali materiał dowodowy w związku z procederem zakupu praw jazdy przez pochodzące z różnych regionów Polski osoby. Najpierw zarzuty w sprawie usłyszała mieszkanka województwa mazowieckiego, która oferowała pomoc w uzyskaniu dokumentu. Nieco później śledczy dotarli do jej klientów. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Mieszkanka Grodziska Mazowieckiego oferowała sprzedaż prawa jazdy

W 2020 roku konsekwencje prawne dotknęły mieszkankę Grodziska Mazowieckiego, która poprzez sieć internetową ogłaszała się w udzielaniu pomocy przy pozyskaniu, bez wcześniejszego egzaminu, dokumentu potrzebnego do kierowania pojazdami. Przez kolejny rok policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie gromadzili materiał dowodowy przeciwko tym, którzy korzystali z oferowanych przez kobietę usług.

W grudniu 2021 roku do Sądu Rejonowego w Mikołowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 17 osobom. Najmłodsza z nich ma obecnie 23 lata, najstarsza - 64. Zdecydowana większość z nich to ci, którzy nie zdali egzaminu na prawo jazdy. Byli jednak i tacy, którzy posiadane wcześniej uprawnienia utracili, np. z powodu jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

Ceny fałszywego "prawa jazdy" wahały się od 400 do 3500 złotych

Kwoty za zakup "prawka" wahały się od 400 do 3500 złotych. Zainteresowani ofertą wpłacali pieniądze na konto bankowe 31-letniej wówczas kobiety. Nigdy jednak żadnego dokumentu nie otrzymali. Sprawa wyszła na jaw, kiedy do mikołowskiej komendy zgłosił się mężczyzna, który zakupił trefny towar i poczuł się wyraźnie oszukany tym, że go nie otrzymał. On jako jedyny nie poniósł odpowiedzialności karnej. Skorzystał bowiem z przewidzianego w kodeksie karnym wyłączenia karalności za powiadomienie o przestępstwie, zanim organ powołany do ścigania sam poweźmie o nim informację (art. 230a k.k.).

Pozostałym oskarżonym za płatną protekcję grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.