Wiadomości z Mikołowa

10 milionów złotych dla Mikołowa! Miasto zainwestuje w „zieloną infrastrukturę”

  • Dodano: 2021-07-21 10:30, aktualizacja: 2021-07-28 09:34

Mikołów zyskał blisko 10 milionów złotych z Funduszy Norweskich. Pieniądze zostaną przeznaczone na działania ekologiczne i realizację inwestycji związanych z zieloną infrastrukturą. To cała lista zadań!

Jak poinformował niedawno Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa, do miasta spłynie blisko 10 milionów złotych dotacji na cele proekologiczne. Ten zastrzyk finansowy pochodzi z Funduszy Norweskich.

Wniosek o dofinansowanie projektów tego typu ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego w sierpniu 2020 roku złożyły wspólnie UM Mikołów i władze Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Miasto otrzymało łącznie 9 925 821,39 złotych dofinansowania. Pieniądze te przeznaczone będą na inwestycje z zakresu zielono-błękitnej infrastruktury i rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

To nie wszystko – Mikołów otrzymał najwyższą kwotę dofinansowania w kraju ze wszystkich wybranych pomysłów. Całość projektu to suma łącznie 11 677 437 złotych.

Miasto zyskało prawie 10 milionów złotych dofinansowania na projekty proekologiczne i zieloną infrastrukturę. To suma z Funduszy Norweskich

O realizacji jakich zadań myślą władze Mikołowa? Celem jest pozytywny wpływ w duchu ekologii na funkcjonowanie miasta, terenów zielonych, Śląskiego Ogrodu Botanicznego, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na mieszkańców.

Miasto ma zyskać m.in. zielone przystanki. Zgodnie z zapowiedzią w mieście ma stanąć pięć wiat przystankowych w czterech lokalizacjach, a tereny wokół nich zostaną pokryte roślinnością. Celem jest lokalne obniżenie temperatury, ograniczenie występowania tzw. wysp ciepła, co wpłynie pozytywnie na jakość powietrza i mikroklimat, a zielone wiaty przysłużą się też poprawie retencji wód opadowych.

Władze miasta mają również zamiar zacienić płytę rynku przez nasadzenie 17 drzew, uzupełniając całość o niezbędny system nawadniania. Zmiany mają także zajść na Plantach. Mowa o wymianie nawierzchni alejek na mineralną, przyjazną środowisku, a także o odtworzeniu krzewów wokół alejek i rekultywacji stawu przy basenie. Odnowiony wiosną staw przy Dużych Plantach zyska fontannę napowietrzającą.

Już teraz, wśród zapowiedzi inwestycji w ramach dofinansowania pojawiły się Park Kieszonkowy na ul. Bandurskiego czy Park Trzech Pokoleń, który ma stanowić zagospodarowanie terenu na rogu ulic Musioła i św. Wojciecha w formę zielonego miejsca rekreacji.

Powstanie również ścieżka rowerowa prowadząca od Mokrego wzdłuż Śląskiego Ogrodu Botanicznego do Bujakowa, a także zielony parking przy Starostwie Powiatowym. W planach znalazła się łąka kwietna na Wygodzie, ogród deszczowy przy ul. Krawczyka, rabata z miododajnych roślin na deptaku za Strażą Pożarną i – co niezwykle dziś częste w wielu miastach w Polsce - zielone ładowarki i lampy wykorzystujące OZE.

Co nowego na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego? Wśród inwestycji pojawiły się:

  • system retencji wód zostanie odnowiony i wzmocniony, zagospodarowanie wód deszczowych i wzmocnienie bioróżnorodności w przestrzeni ŚOB;
  • przebudowa parkingu - nowy z nawierzchnią zieloną i przepuszczalną, funkcją filtracji wód opadowych;
  • system zagospodarowania wód deszczowych zasilany panelami fotowoltaicznymi,
  • zielona, terenowa sala edukacyjna we fragmencie ogrodu
  • pergole w okolicach placu zabaw nad chodnikami (w celu obniżenia temperatury)
  • przywrócenie pojemności retencyjnej i walorów krajobrazowych XIX-wiecznego stawu w Parku w Mokrem

Wszystkie zadania wykonywane będą etapami, finalnie gotowe będą do końca 2023 roku. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wszystkie nasadzenia oraz inwestycje w retencje wód pomogą niwelować skutki ocieplania klimatu, miasto myślące o ekologii to miasto przyjazne, zarówno dla mieszkańców jak i całego ekosystemu – przekonuje Mateusz Handel.

Wkrótce mamy poznać bliżej szczegóły każdej z wymienionych inwestycji.

Komentarze (6)    dodaj »

  • Józef Sojka

    Brawo, brawo, brawo. Mądrzy gospodarze podejmują niesłychanie ważne i potrzebne decyzje. Dobrze pojęta ochrona środowiska. Będę kibicował tym przedsięwzięciom. Ten temat zawsze leży mi głęboko na sercu.

  • H.S.

    Gratulacje dla burmistrzów i jednostek urzędu odpowiedzialnych za składanie wniosków o dofinansowania projektów inwestycyjnych.Henryk

  • Jorguś

    Kolejne pieniądze do zmarnowania i podziału przez władze Mikołowa dla siebie i kolesi. Śląski Ogród Botaniczny- czy to miejsce gdzie już nawet w dni robocze autobusem nie można dojechać? Łąka kwietnia na Wygodzie? Władze jednak znają to miejsce?! Jeśli tak to powinny wiedzieć że nie trzeba tam kwiatków tylko zadaszenia z prawdziwego zdarzenia gdzie pasażerowie mogli by się schronić przed zimnem zimą a latem kupić coś do picia oraz ubikacji zamiast załatwiać swoją potrzebę w krzakach.

  • Pio

    Dziesiątki pięknych, zdrowych dębów i buków wycięte wzdłuż ul. Pszczyńskiej i Nowego Światu i innych. Brawo!

  • Gzik

    Pezeciez oni sobie nie umieją poradzić z wykoszeniem rowów i poboczy, a chcą nową zieleń sadzić...

  • jorg

    Najpierw wybetonowali rynek a teraz posadzą 17 drzewek łał super pomysł szurniętego nurka

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również