Wiadomości z Mikołowa

10 milionów złotych dla Mikołowa! Miasto zainwestuje w „zieloną infrastrukturę”

  • Dodano: 2021-07-21 10:30, aktualizacja: 2021-07-28 09:34

Mikołów zyskał blisko 10 milionów złotych z Funduszy Norweskich. Pieniądze zostaną przeznaczone na działania ekologiczne i realizację inwestycji związanych z zieloną infrastrukturą. To cała lista zadań!

Jak poinformował niedawno Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa, do miasta spłynie blisko 10 milionów złotych dotacji na cele proekologiczne. Ten zastrzyk finansowy pochodzi z Funduszy Norweskich.

Wniosek o dofinansowanie projektów tego typu ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego w sierpniu 2020 roku złożyły wspólnie UM Mikołów i władze Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Miasto otrzymało łącznie 9 925 821,39 złotych dofinansowania. Pieniądze te przeznaczone będą na inwestycje z zakresu zielono-błękitnej infrastruktury i rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

To nie wszystko – Mikołów otrzymał najwyższą kwotę dofinansowania w kraju ze wszystkich wybranych pomysłów. Całość projektu to suma łącznie 11 677 437 złotych.

Miasto zyskało prawie 10 milionów złotych dofinansowania na projekty proekologiczne i zieloną infrastrukturę. To suma z Funduszy Norweskich

O realizacji jakich zadań myślą władze Mikołowa? Celem jest pozytywny wpływ w duchu ekologii na funkcjonowanie miasta, terenów zielonych, Śląskiego Ogrodu Botanicznego, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na mieszkańców.

Miasto ma zyskać m.in. zielone przystanki. Zgodnie z zapowiedzią w mieście ma stanąć pięć wiat przystankowych w czterech lokalizacjach, a tereny wokół nich zostaną pokryte roślinnością. Celem jest lokalne obniżenie temperatury, ograniczenie występowania tzw. wysp ciepła, co wpłynie pozytywnie na jakość powietrza i mikroklimat, a zielone wiaty przysłużą się też poprawie retencji wód opadowych.

Władze miasta mają również zamiar zacienić płytę rynku przez nasadzenie 17 drzew, uzupełniając całość o niezbędny system nawadniania. Zmiany mają także zajść na Plantach. Mowa o wymianie nawierzchni alejek na mineralną, przyjazną środowisku, a także o odtworzeniu krzewów wokół alejek i rekultywacji stawu przy basenie. Odnowiony wiosną staw przy Dużych Plantach zyska fontannę napowietrzającą.

Już teraz, wśród zapowiedzi inwestycji w ramach dofinansowania pojawiły się Park Kieszonkowy na ul. Bandurskiego czy Park Trzech Pokoleń, który ma stanowić zagospodarowanie terenu na rogu ulic Musioła i św. Wojciecha w formę zielonego miejsca rekreacji.

Powstanie również ścieżka rowerowa prowadząca od Mokrego wzdłuż Śląskiego Ogrodu Botanicznego do Bujakowa, a także zielony parking przy Starostwie Powiatowym. W planach znalazła się łąka kwietna na Wygodzie, ogród deszczowy przy ul. Krawczyka, rabata z miododajnych roślin na deptaku za Strażą Pożarną i – co niezwykle dziś częste w wielu miastach w Polsce - zielone ładowarki i lampy wykorzystujące OZE.

Co nowego na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego? Wśród inwestycji pojawiły się:

  • system retencji wód zostanie odnowiony i wzmocniony, zagospodarowanie wód deszczowych i wzmocnienie bioróżnorodności w przestrzeni ŚOB;
  • przebudowa parkingu - nowy z nawierzchnią zieloną i przepuszczalną, funkcją filtracji wód opadowych;
  • system zagospodarowania wód deszczowych zasilany panelami fotowoltaicznymi,
  • zielona, terenowa sala edukacyjna we fragmencie ogrodu
  • pergole w okolicach placu zabaw nad chodnikami (w celu obniżenia temperatury)
  • przywrócenie pojemności retencyjnej i walorów krajobrazowych XIX-wiecznego stawu w Parku w Mokrem

Wszystkie zadania wykonywane będą etapami, finalnie gotowe będą do końca 2023 roku. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wszystkie nasadzenia oraz inwestycje w retencje wód pomogą niwelować skutki ocieplania klimatu, miasto myślące o ekologii to miasto przyjazne, zarówno dla mieszkańców jak i całego ekosystemu – przekonuje Mateusz Handel.

Wkrótce mamy poznać bliżej szczegóły każdej z wymienionych inwestycji.

Komentarze (6)    dodaj »

  • Józef Sojka

    Brawo, brawo, brawo. Mądrzy gospodarze podejmują niesłychanie ważne i potrzebne decyzje. Dobrze pojęta ochrona środowiska. Będę kibicował tym przedsięwzięciom. Ten temat zawsze leży mi głęboko na sercu.

  • H.S.

    Gratulacje dla burmistrzów i jednostek urzędu odpowiedzialnych za składanie wniosków o dofinansowania projektów inwestycyjnych.Henryk

  • Jorguś

    Kolejne pieniądze do zmarnowania i podziału przez władze Mikołowa dla siebie i kolesi. Śląski Ogród Botaniczny- czy to miejsce gdzie już nawet w dni robocze autobusem nie można dojechać? Łąka kwietnia na Wygodzie? Władze jednak znają to miejsce?! Jeśli tak to powinny wiedzieć że nie trzeba tam kwiatków tylko zadaszenia z prawdziwego zdarzenia gdzie pasażerowie mogli by się schronić przed zimnem zimą a latem kupić coś do picia oraz ubikacji zamiast załatwiać swoją potrzebę w krzakach.

  • Pio

    Dziesiątki pięknych, zdrowych dębów i buków wycięte wzdłuż ul. Pszczyńskiej i Nowego Światu i innych. Brawo!

  • Gzik

    Pezeciez oni sobie nie umieją poradzić z wykoszeniem rowów i poboczy, a chcą nową zieleń sadzić...

  • jorg

    Najpierw wybetonowali rynek a teraz posadzą 17 drzewek łał super pomysł szurniętego nurka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również