Wiadomości z Mikołowa

Protezy zębowe – sposób na przywrócenie pełnego uśmiechu

  • Dodano: 2024-04-25 18:15

Zdrowe zęby odpowiadają nie tylko za estetyczny wygląd, ale także wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Już utrata jednego zęba może powodować szereg niekorzystnych zmian. Niestety, wiele osób z różnych powodów traci zęby, a to powoduje liczne kompleksy, utrudnia gryzienie. Współczesna stomatologia oferuje wiele różnych rozwiązań, pozwalających znów cieszyć się pełnym uzębieniem. Jakie są rodzaje protez zębowych? Dlaczego należy uzupełnić braki zębów?

Dlaczego należy uzupełnić braki zębowe?

Jest wiele przyczyn utraty zębów. Wiele osób traci zęby w wyniku braku lub niewłaściwej higieny, nieleczonej próchnicy, paradontozy, a także wskutek wypadków, przyjmowania niektórych leków czy istniejących chorób. Należy pamiętać, że brak nawet jednego zęba powoduje liczne zmiany dla całego organizmu. Mogą wystąpić takie dolegliwości jak: bóle głowy, zaburzenia ustawienia pozostałych zębów, problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, kłopoty z dokładnym gryzieniem. Pozostałe zęby mogą się przechylać i obracać, a nawet wypadać. Nie można zapomnieć również o tym, że braki w uzębieniu powodują ogromne kompleksy, wpływają na pogorszenie samooceny. Zęby są wizytówką, dlatego ich brak może utrudniać kontakty międzyludzkie czy być przyczyną problemów ze znalezieniem pracy.

Rodzaje protez zębowych

Stomatolodzy proponują różne rozwiązania, pozwalające uzupełnić jeden ząb lub kilka zębów. Dostępne są dwa podstawowe typy protez zębowych tzn. protezy ruchome oraz protezy stałe. Czym się różnią? Jakie wybrać?

Protezy zębowe ruchome

Protezy ruchome to uzupełnienia wyjmowane, które stosują się w przypadku utraty kilku lub wszystkich zębów. Nosi się je w ciągu dnia, a na noc wyjmuje i czyści. Co kilka lat protezy ruchome należy dopasowywać lub wymieniać. Dostępne są protezy całkowite oraz częściowe. W tej kategorii można wyróżnić:

  • Protezy akrylowe – to bardzo popularny rodzaj protez ruchomych, które dobrze przylegają do jamy ustnej i pozwalają na komfortowe gryzienie. Mogą uzupełnić wszystkie lub kilka brakujących zębów. Minusem tego rozwiązanie jest przenoszenie sił żucia na śluzówkę, co może powodować zanik kości. Są dość sztywne, dlatego pacjenci potrzebują długiego okresu adaptacji.
  • Protezy akronowe – to protezy osiadające, wykonane z materiału termoplastycznego, który jest stosunkowo cienki, dlatego dobrze dopasowuje się do warunków panujących w jamie ustnej. Akron nie powoduje reakcji alergicznych, jest wytrzymały. Proteza akronowa nie może być stosowana w przypadku bezzębia.
  • Protezy nylonowe – to uzupełnienia, które dobrze przylegają, są lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mają estetyczne, niemal niewidoczne klamry, dlatego pacjenci często się na nie decydują. Ich minusem jest chłonność zapachów oraz podatność na zabarwienia.
  • Protezy szkieletowe – to komfortowe rozwiązanie, które pozwala ograniczyć powierzchnię płyty protezy. Składa się z podbudowy metalowej oraz akrylu, na którym osadzone są sztuczne zęby. Proteza szkieletowa jest odporna na uszkodzenia. Chroni przed zanikiem kości, ponieważ siły żucia przenoszone są na ozębną. Jej minusem jest wysoka waga, widoczne klamry, metaliczny posmak oraz możliwość wystąpienia alergii.
  • Protezy acetalowe – są wykonane z termoplastycznego, półelastycznego materiału, który jest odporny na zginanie, estetyczny i nie uczula. Klamry można kolorystycznie dopasować do zębów, dzięki temu proteza nie rzuca się w oczy. Proteza acetalowa chroni kość przed zanikiem, ale nie nadaje się do stosowania przy całkowitym braku zębów.
  • Protezy overdenture – to protezy kombinowane, w których łączy się prace stałe z ruchomymi.

Protezy zębowe stałe

Protezy tego typu są montowane na stałe, może je założyć lub wyjąć stomatolog. Są wygodne, nie trzeba obawiać się o ich przesunięcie. Do protez stałych zalicza się:

  • Korony – to uzupełniania, które stosuje się na zęby z korzeniem, ale ze zniszczoną koroną. Taka proteza zębowa może być wykonana z porcelany, cyrkonu, ewentualnie akrylu. Korony wyglądają jak naturalne zęby, są polecane w celu wzmocnienia zębów po leczeniu kanałowym. 
  • Mosty – to uzupełnienia, dzięki którym można odbudować kilka zębów, a nawet cały łuk zębowy. Doskonale odwzorowują naturalne zęby, są dowieszane między koronami lub nakładami. Aby zamontować most, należy oszlifować zdrowe zęby, które stanowią filary.
  • Licówki – to cienkie, porcelanowe nakładki, które mocowane są na częściach licowych zębów przednich. Ich celem jest poprawa kształtu oraz koloru zębów.
  • Wkłady koronowo-korzeniowe – to uzupełnienia stałe ze stopu metali, które stosuje się w przypadku całkowitego zniszczenia korony zęba przy zachowaniu zdrowej części korzeniowej. Są wstawiane w czasie leczenia kanałowego.
  • Implanty – to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, które wygląda na naturalny ząb, ma również wszystkie jego funkcje. Implanty wykonane są zwykle z tytanu, zastępują korzeń zęba. Są wkręcane w kość, a po wygojeniu wykonywana jest praca protetyczna tzn. korony lub most. Za pomocą implantu można wypełnić lukę po jednym zębie, a także cały łuk zębowy.

Jaką protezę zębową wybrać?

Wybór protezy musi być skonsultowany ze stomatologiem, który oceni warunki panujące w jamie ustnej i dopasuje najlepsze rozwiązanie do indywidualnego stanu uzębienia pacjenta. Wybór musi być także uzależniony od potrzeb pacjenta, a także jego możliwości finansowych. Protezy ruchome są tańsze niż uzupełniania stałe, ale komfort ich użytkowania jest mniejszy. Niektóre rodzaje protez ruchomych są refundowane przez NFZ.  
Protezy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn nie mają pełnego uzębienia. Warto o nich pomyśleć, bo braki zębowe wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. 
 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.