Wiadomości z Mikołowa

Obowiązkowa deratyzacja – zobacz kogo dotyczy i jak ją przeprowadzić!

  • Dodano: 2024-04-22 17:00

Gryzonie, takie jak szczury czy myszy, doskonale dostosowały się do życia wśród ludzi i nie straszne im nawet trudne warunki bytowania. Pojawiają się nie tylko w śmietnikach, ale i na ulicach, w hotelach, a nawet mieszkaniach. Niestety są zagrożeniem dla zdrowia publicznego, więc regularne przeprowadzanie deratyzacji to konieczność. Kogo dotyczy ten obowiązek i jak wygląda sam proces?

Dlaczego trzeba przeprowadzać deratyzację? 

Ograniczanie liczebności populacji myszy i szczurów, które żyją obok nas zarówno na wsiach, jak i w miastach, jest istotne z kilku ważnych powodów:

  • ochrona zdrowia ludzi oraz zwierząt (te gryzonie przenoszą m.in. takie choroby jak tyfus plamisty, dur brzuszny, salmonella czy leptospiroza),
  • zabezpieczenie żywności przed skażeniem,
  • ochrona mienia (szkody wyrządzone przez te szkodniki narażają właścicieli na ogromne straty finansowe),
  • zapobieganie dewastowaniu infrastruktury miejskiej,
  • jeśli liczba szczurów oraz myszy wymknie się spod kontroli, jeszcze trudniej będzie z nimi walczyć, ponieważ jeszcze szybciej będą się mnożyły, to dosłownie zamknięte koło. Pamiętaj też, że skuteczną deratyzację przeprowadzi Patron Pest.

Kogo dotyczy obowiązkowa deratyzacja i jak przebiega ten proces?

O takim obowiązku mówi art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 ze zmianami).

Zgodnie z zawartymi tam informacjami: „Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani są utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (...) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki...”. Terminy oraz częstotliwość przeprowadzania deratyzacji są wyznaczane przez uchwały konkretnych gmin oraz miast, które są wiążące!

Kto jest zobowiązany do przeprowadzania deratyzacji? To przede wszystkim właściciele lub zarządcy m.in.:

  • instytucji publicznych (szkoły, uczelnie, ośrodki kultury i rozrywki, urzędy itp.)
  • obiektów mieszkalnych (blokowiska, domy jednorodzinne i wielorodzinne itp.)
  • publicznych terenów na świeżym powietrzu (parki, ogólnodostępne place zabaw, tereny rekreacyjne, skwery miejskie itp.)
  • obiektów komercyjnych (przychodnie, szpitale, lokale gastronomiczne, sklepy spożywcze i wielobranżowe, zakłady przetwórstwa spożywczego itp.)
  • obiektów przemysłowych (zakłady produkcyjne i przemysłowe, fabryki, magazyny przyzakładowe itp.)

Jak pozbyć się szczurów? Najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie DDD, która ma wymaganą wiedzę i przygotowanie. Usługa obejmuje sprawdzenie terenu, użycie odpowiednich technik i metod eliminacji szczurów (np. stacji deratyzacyjnych), monitorowanie całego procesu oraz zebranie i utylizację martwych szczurów i myszy. Deratyzacja jest potwierdzona wymaganymi dokumentami.

Zwalczanie gryzoni jest niezwykle istotne dla zdrowia publicznego, a uchylanie się od obowiązku regularnego przeprowadzania deratyzacji jest wykroczeniem i zgodnie z prawem może zostać ukarane grzywną.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.